Abul Djabar, to afgański seryjny morderca, którego osądzono i stracono za zbrodnie popełnione na 65 osobach. Karę wykonano przez powieszenie 21 października 1970 roku. Szacuje się jednak, że rzeczywista liczba jego ofiar mogła sięgać nawet 300. Jego ofiarami padali chłopcy i młodzi mężczyźni, którzy ginęli uduszeni turbanem w trakcie aktu gwałtu.
Metryka
Imię i nazwisko: Abul Djabar
Pseudonim: Turban Killer
Klasyfikacja: Homoseksualny gwałciciel
Ilość ofiar: 65 – 300+
Okres działania: 1960 – 1970
Narodziny: 11.07.1921
Śmierć: 21.10.1970r.
Aresztowanie: 1970r.
Profil ofiar: chłopcy i młodzi mężczyźni
Sposób mordowania: duszenie turbanem
Miejsce działania: Kabul, Afganistan
Status: Skazany na śmierć. Stracony przez powieszenie.

Wizerunek Abula Djabara | fot. scoopempire.com
Metoda działania
Metoda działania była niezmienna. Pierwszy etap polegał na odizolowaniu ofiary, a mianowicie wyprowadzenie jej z dala od skupisk ludzkich, czyli najczęściej w głąb terenów pustynnych. W dalszych kolejności następował gwałt, zwieńczony uduszeniem zdjętym z głowy turbanem. Długoletni okres działania Abula wprowadził pośród ludzi wyczuwalny terrorem. Towarzyszył on mieszkańcom Kabulu przez cały czas grasowania Abula na wolności, a więc przez ponad dziesięć lat.
Przyczyny dewiacji
Abul Djabar od lat młodzieńczych walczył z narastającą wokół niego presją społeczeństwa i prześladowaniem, co wynikało z jego preferencji seksualnych. Tradycjonalizm islamski oraz jego rygorystyczne interpretowanie wpłynęło negatywnie na psychikę Abula. Idąca za tym pogłębiająca się depresja intensyfikowała narastający w mężczyźnie wewnętrzny gniew. Ten ostatni znajdował ujście podczas aktów agresji na tle seksualnym, których dopuszczał się Afgańczyk.
Homoseksualizm a islam
Większość społeczności, w których wyznawany jest islam, w przeciwieństwie do krajów europejskich, utrzymuje skrajnie radyklane stanowisko przeciwko rewolucji LGBT. W pewnym sensie znajduje to uzasadnienie w obowiązujących w wielu krajach muzułmańskich surowych normach obyczajowych. Homoseksualizm jest tam traktowany jako poważne przewinienie przeciwko prawu boskiemu, stąd grożące za to kary w postaci wieloletniego więzienia, tortur czy też śmierci. Obrządek moralny, oparty na interpretacji religijnych nauk, stanowi nie tylko fundament społeczeństwa, ale również kluczowy element tożsamości kulturowej.
Przypadkowe egzekucje
Szokującym faktem jest wcześniejsze pojmanie dwóch mężczyzn, którzy podejrzewani byli o dokonywanie rzeczonych zbrodni. Pomimo swojej niewinności, której jednak nie byli w stanie dowieść, zostali straceni przez powieszenie. Świadczy to z pewnością o istotnych wadach ówczesnego systemu sprawiedliwości w Afganistanie.