Mitologie to zbiory wierzeń i opowieści. Opisują liczne sytuacje z życia ludzi, do których zaliczyć można: powstawanie świata, historię ludzkości, relacje między bogami, duchami i ludźmi oraz tajemnice natury. Występują w różnych kulturach i społecznościach na całym świecie, a każda z nich ma swoją unikalną kolekcję mitów i legend. Służą przekazywaniu wiedzy, wartości i tradycji z pokolenia na pokolenie. Kształtują sposób, w jaki ludzie postrzegają siebie i świat, w którym żyją, a także wpływają na ich moralność, etykę i zachowanie. Mity opowiadają często historie o konfliktach między bogami, o zdradzie, miłości, śmierci i odkupieniu. Pojawiają się w nich bóstwa, herosi, duchy i inne nadprzyrodzone stworzenia. Jednym z tych stworzeń jest Amarok i to nim chciałbym zająć się w tym wpisie.

Inuici

Rdzenni mieszkańcy mroźnej północy | fot. wikimedia.org

Wierzenia Inuitów

Inuici posiadają bogaty system wierzeń i opowieści. Wywodzą się one z tradycyjnych kultur rdzennej ludności zamieszkującej Arktykę, w tym Grenlandię, Kanadę i Alaskę. Wierzenia obejmują bogatą gamę przeróżnych stworzeń. Zarówno bardziej rzeczywistych, jak i całkowicie nadprzyrodzonych i wyśnionych. Wszystkie z nich kształtują jednak życie i kulturę społeczności Inuitów.

Kluczową rolę w mitologii Inuitów odgrywają duchy. Mają zdolność kontrolowania świata duchowego i wpływania na świat fizyczny. Inuici wierzą, że każdy przedmiot ma duszę i jest w stanie wpływać na ich życie. Wiele duchów jest związanych z naturą. Mowa tu o duchach zwierząt, lodów, wiatru czy wody.

Iniuci i renifery

Inuici zamieszkujący między innymi Grenlandię | fot. intelligentlabs.org

Inny ważny aspekt mitologii Inuitów to kult przodków. Wierzą oni, że duchy przodków kontrolują przebieg życia w społeczności i mają wpływ na bieżące wydarzenia. Szamanowie są uważani za kluczowych pośredników między światem ludzi a światem duchów. Potrafią komunikować się z duchami i wpływać na ich decyzje.

Amarok – jedno z mitycznych stworzeń eskimosów

Jak wspomniałem, w mitologii Inuitów nie brakuje przeróżnych stworzeń. Nie zawsze mają one odzwierciedlenie w rzeczywistości, jednak w tym wypadku można się takiego doszukiwać. Podobnie sytuacja miała się w przypadku Bauka, opisywanego swego czasu w jednym z pierwszych postów. Bohaterem tego wpisu jest Amarok. W niektórych wersjach legendy, stwór ten przedstawiany jest jako niezwykle szybki i zwinny, zdolny do przeskakiwania przeszkód wielokrotnie przewyższających jego wzrost i zjadania całych stad reniferów w jednym posiłku. Według innych opowieści, Amarok jest opętany przez ducha, który sprawia, że stworzenie staje się agresywne i zabija ludzi, którzy nie przestrzegają tradycyjnych zasad i tabu.

Amarok i jego ofiara

Renifer – jeden z symboli krajów dalekiej północy | fot. forsal.pl

Różnorodność przedstawień Amaroka

Opowieści o Amaroku jako stworzeniu z mitologii eskimoskiej są bardzo zróżnicowane i różnią się w zależności od regionu, z którego pochodzą. Według niektórych legend, Amarok to olbrzymi wilk, który żyje na północy Kanady i na Grenlandii. Inne opowieści mówią, że Amarok to duch, który opętuje i zabija ludzi, łamiących pospolite prawa. Według wierzeń Eskimosów, Amarok jest również czczony jako duch opiekuńczy, polowań i myśliwych.

Podobne stworzenia w innych mitologiach

Podobne stworzenia pojawiają się również w innych mitologiach. W mitologii nordyckiej istnieje stwór zwanym Fenrir.  To olbrzymi wilk i jeden z potomków boga Lokiego. Fenrir rzekomo odpowiadał za zabicie boga Odyna podczas ragnaroku, czyli końca świata. Mitologia grecka zawiera opowieści o Lykantropach, czyli ludziach, którzy potrafią zmieniać się w wilki lub inne zwierzęta. W mitologii celtyckiej istnieje stwór zwanym Cù Sìth, który również jest wielkim wilkiem, ale o nieco bardziej magicznych cechach. W mitologii japońskiej występuje stwór zwanym Ōkami. Jest bogiem wilków i uważa się go za opiekuna lasów i polowań. Ōkami jest czasem przedstawiany jako olbrzymi wilk z niezwykłymi mocami, a czasem jako człowiek z wilczymi cechami. Stworzenia te są z reguły powiązane z naturą, myślistwem i magią. Są to często stwory potężne i groźne, ale niekiedy uważane też za opiekuńcze wobec ludzi lub nawet święte.

Amarok

Jedno z wyobrażeń Amaroka | fot. fandom.com

Mit o Amaroku

Istnieje przynajmniej kilka opowieści, w których jednym z głównych bohaterów jest właśnie Amarok. Jedną z tych opowieści jest historia o młodym łowcy, który wybrał się na polowanie i przypadkowo zabił wilka. Zwierzę to uznawano za reprezentanta ducha Amaroka. Według tej legendy, Amarok, jako duch i strażnik polowań, pojawił się przed młodym łowcą i wziął na siebie winę za zabójstwo wilka. W zamian za to, Amarok zażądał od łowcy, aby ten pozwolił mu go pochłonąć. Wówczas myśliwy stałby się duchową częścią stworzenia. Młody łowca zgodził się na tę prośbę. Amarok zjadł jego ciało. Pozostawił jednak duszę, która wchłonięta została w potwora. Od tamtej pory, duch młodego łowcy mógł wędrować z Amarokiem i pomagać mu w polowaniach, zapewniając mu wytrwałość, siłę i zwinność.

Ta opowieść symbolizuje wiarę Inuitów w moc i siłę ducha, który może łączyć się z naturą i pomagać w polowaniach oraz innych aktywnościach związanych z przetrwaniem w surowych warunkach Arktyki.

Amarok i jego środowisko.

Trudne warunki życia na północy | fot. 1zoom.me

Amarok jako sprawiedliwy strażnik

Inny mit związanym z Amarokiem pochodzi z legend indiańskich plemienia Innu. Według tej opowieści, Amaroka postrzegano jako olbrzymiego wilka, który zjadał niewłaściwie zachowujących się łowców, aby ostrzegać innych przed złymi praktykami. Amaroka uważano za bardzo mądre i potężne, a przy tym niezwykle groźne stworzenie.

Według tej opowieści, jednego z łowców, znanego z włamywania się na ziemie innych plemion, zaatakował Amarok. Wilk zjadł go, a jego duch został wchłonięty w Amaroka, dzięki czemu stwór cechował się jeszcze większą siłą.

Od tamtej pory, Amarok stał się jeszcze bardziej niebezpiecznym i potężnym strażnikiem, który czuwał nad losem ludzi i zwierząt na terenie Arktyki. Amaroka uważano za opiekuna łowców, którzy postępowali w sposób odpowiedzialny i szanowali naturę, ale jednocześnie wroga dla tych, którzy łamali te zasady.

Wygląd stworzenia

Opisy wyglądu Amaroka mogą się różnić w zależności od źródła i regionu, z którego pochodzi legenda. Jednak w większości wersji Amaroka przedstawia się jako ogromnego wilka, przypominającego samca alfa. Opisuje się go jako wiele większego od zwykłych wilków, z ogromnymi szponami, zębami i wyczulonym powonieniem. Niektóre opowieści opisują Amaroka jako olbrzymiego wilka z białą sierścią i czerwonymi oczami. Bez wątpienia taki wygląd dodaje mu jeszcze większej grozy.

W każdym razie, Amarok to przeważnie straszliwy i potężny stwór, symbolizujący potęgę natury i jej nieokiełznaną siłę.

Amarok

Inne wyobrażenie Amaroka | fot. fandom.com