Andriej Czikatiło, jeden z najbardziej okrutnych seryjnych morderców w historii, terroryzował Związek Radziecki pod koniec XX wieku. Jego przerażające zbrodnie wywołały fale strachu w całym kraju, gdy bezlitośnie odbierał życie co najmniej 52 kobietom, dzieciom i nastolatkom.

Metryka

Imię i nazwisko: Andriej Czikatiło

Pseudonim: Rzeźnik z Rostowa, Morderca z Lasu, Czerwony Rozpruwacz, Rostowski Rozpruwacz

Klasyfikacja: kanibal, morderca,  z lubieżności, sadysta.

Ilość ofiar: 52+

Okres działania: 1978 – 1990

Narodziny: 16.10.1936r.

Śmierć: 14.02.1994r.

Aresztowanie: listopad 1990r.

Profil ofiar: młode kobiety, dzieci, nastolatkowie; przeważnie osoby zagubiony – uciekające z domu, prostytutki.

Sposób mordowania: dźgnięcie nożem lub duszenie

Miejsce działania: Związek Radziecki

Status: Stracony przez rozstrzelanie

Dzieciństwo pośród skrajnego głodu

Urodzony 16 października 1936 roku w Yabluchne na Ukrainie, Czikatiło dorastał w trudnym okresie przymusowej kolektywizacji rolnictwa pod przywództwem sowieckiego przywódcy Józefa Stalina. Holodomor, gdyż tak określa się ten okres, formalnie zakończył się co prawda w roku 1933, jednak jego skutki były widoczne jeszcze przez długi czas. Plan władz radzieckich opierał się w tym wypadku na zaplanowanym przymusowym głodzeniu milionów Ukraińców.

Holodomor - wielki głód

Wpis dotyczący Wielkiego Głodu | fot. wikimedia.org

Przyczyny głodu były wielopłaszczyznowe, włączając w to wspomnianą już kolektywizację rolnictwa, jak również wprowadzenie surowych wielkości przymusowych dostaw żywności. Ludność ukraińska została poddana ekstremalnym cierpieniom, pozbawiona dostępu do jedzenia i innych podstawowych potrzeb. W warunkach skrajnego głodu niektórzy ludzie, aby przetrwać, byli zmuszeni do desperackich działań, włącznie z konsumpcją zwłok zmarłych. Liczba ofiar sięga od 3,3 do 7,5 miliona ludzi, co czyni Holodomor jedną z najtragiczniejszych głodowych klęsk w nowożytnej historii. Okres ten miał też trwały wpływ na życie Chikatiło i prawdopodobnie przyczynił się do jego zaburzonej psychiki, o czym może świadczyć między innymi rozmiłowanie w kanibalizmie.

Holodomor - pomnik upamiętniający

Pomnik upamiętniający ofiary Holodomoru | fot. wikipedia.org

Początek kariery przestępczej

Działalność przestępcza Czikatiło rozpoczęła się w 1978 roku i trwała do jego schwytania w 1990 roku. Jego ofiarami były przede wszystkim osoby wrażliwe, takie jak uciekinierki, autostopowiczki i prostytutki. Modus operandi polegał w tym wypadku na zwabianiu swoich ofiar do odosobnionych miejsc, gdzie dokonywał brutalnych i sadystycznych napaści, morderstw i okaleczania.

Liczne przydomki

Ze względu na makabryczny charakter swoich zbrodni, Czikatiło zyskał różne przydomki od mediów i organów ścigania, takie jak na przykład: „Rzeźnik z Rostowa”, „Morderca z Lasu”, „Czerwony Rozpruwacz” i „Rostowski Rozpruwacz”. Te nazwy odzwierciedlały przerażenie i strach, które wywołał w społeczeństwie.

Andriej Czikatiło - młodość

Andriej Czikatiło – młodość | fot. wp.pl

Niezwykle przebiegły

Krwawa seria morderstw Andrieja Czikatiło pozostawiła za sobą szlak załamanych rodzin i społeczności. Władze miały trudności w schwytaniu tego wymyślnego mordercy, ponieważ często zmieniał miejsca, aby uniknąć wykrycia. Niemniej jednak, staranna praca detektywów i postępy w dziedzinie kryminalistyki w końcu doprowadziły do jego aresztowania w listopadzie 1990 roku.

Faktyczna liczba ofiar?

Podczas procesu Andrieja Czikatiło przyznał się do swoich przerażających czynów i dostarczył przerażających szczegółów swoich zbrodni. Sąd uznał go winnym 52 morderstw, ale uważa się, że jego rzeczywista liczba ofiar może być wyższa. Jego zbrodnie obejmowały przemoc seksualną, kanibalizm i różnorodne zachowania sadystyczne, które wstrząsnęły światem. Bez względu na faktyczną liczbę ofiar, Andriej znalazł się w czołówce klasyfikacji zaraz obok takich potworów jak Teda Bundy czy John Wayne Gacy. Obraz poniżej przedstawia kilka ofiar Andrieja Czikatiły.

Andriej Czikatiło - niektóre z ofiar

Andriej Czikatiło – wizerunki niektórych ofiar | fot. archiwum.tvn24.pl

Wyrok i jego wykonanie

14 lutego 1994 roku Andriej Czikatiło został stracony przez rozstrzelanie, co oznaczało bez wątpienia koniec panowania jego terroru. Sprawa niezwykłego okrucieństwa nadmienionych zbrodni nadal fascynuje kryminologów, psychologów i osoby zainteresowane zrozumieniem umysłu seryjnego mordercy.

Historia Andrieja Czikatiło stanowi upiorne przypomnienie o ciemności, która może czaić się w ludziach. Jego działania zadawały ogromny ból i cierpienie jego ofiarom oraz pozostawiły trwały ślad w społecznościach, które terroryzował.

Uwaga: Ten artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie gloryfikuje ani nie akceptuje działań Andrieja Czikatiło.

Książki związane z Rzeźnikiem z Rostowa

  • „The Red Ripper: Inside the Mind of Russia’s Most Brutal Serial Killer” autorstwa Petera Conradi – Ta książka stanowi dogłębny portret życia i zbrodni Andrieja Czikatiło.
Andriej Czikatiło - The Red Ripper

Okładka książki The Red Ripper | fot. storytel.com

  • „The Killer Department: Detective Viktor Burakov’s Eight-Year Hunt for the Most Savage Serial Killer in Russian History” autorstwa Roberta Cullen – Książka ta skupia się na pracy detektywa Viktora Burakova, który prowadził śledztwo w sprawie Czikatiło.
  • „Czikatiło and the Wolves of Darkness: Soviet Serial Killers and the Hunt for the Red Ripper” autorstwa Davidem V. Barrettem – Ta książka bada historię Czikatiło w kontekście innych radzieckich seryjnych morderców.

Andriej Czikatiło w kinematografii

  • „Citizen X” (1995) – To telewizyjny film oparty na prawdziwej historii Czikatiło, z Stephenem Reą w roli głównej.
Andriej Czikatiło - Citizen X

Plakat filmu – Citizen X | fot. themoviedb.org

  • „Evilenko” (2004) – Film z udziałem Malkolma McDowella w roli tytułowej postaci, który jest luźno oparty na życiu Andrieja Czikatiło.
  • „The Red Ripper” (2013) – To dokument produkcji BBC, który opowiada historię Czikatiło i jego aresztowania.
  • „Inside the Mind of a Serial Killer” (2015) – To serial dokumentalny, który porusza różne przypadki seryjnych morderców, w tym też Czikatiło.